O mojom Bilderbergu...

Autor: Rastislav Strhan | 30.10.2015 o 8:00 | (upravené 11.11.2015 o 9:04) Karma článku: 2,27 | Prečítané:  589x

Ako presvedčiť o nezmyselnosti konšpiračných teórií ... môj vlastný bilderberg...  Tento blog vznikol ešte pred rozhodnutím vytvoriť hodinový blog... jeho napísanie trvalo o trochu dlhšie ako hodinu, ale presné údaje už neviem ..

Neviem či dospievam, prichádza na mňa staroba alebo je pravdou to, čo pociťujem už dlhšie obdobie. Sám som sa pristihol pri úvahách, kam ten svet speje... takéto úvahy som dlho považoval za prejavy neschopnosti starších ľudí prispôsobiť sa novým podmienkach života, ktorý si neustále hľadá cestu vpred a túto cestu som považoval stále za cestu pozitívnu. To, že som smerovanie vývoja sveta začal považovať za cestu nesprávnym smerom vo mne automaticky vyvolalo uvažovanie, či prestávam pozitívny vývoj vnímať ja ako starnúci človek alebo, žiaľbohu, sa fakt niečo mení...

Neutrálna a racionálna odpoveď hovorí, že možno iba citlivejšie vnímam veci, ktoré sa mi nepáčia a ktoré mi vadia. To, čo som pred pár rokmi prehliadal alebo považoval za prejav stupidity a hlúposti ľudí sa mi zrazu objavuje v oveľa väčšom rozsahu a v oveľa obludnejšej podobe. Ale našťastie podoba blogu umožňuje moje pochyby a pocity dať na známosť a podeliť sa v snahe nájsť zdroj problému. Je to lacnejšie ako návšteva psychológa, užívanie liekov proti depresii alebo prepíjanie mozgu nad osudom sveta.

Jedným z typických príkladov zmeny vnímania postojov ľudí je príklad síl, ktoré vládnu svetu. Často ma šokuje ako aj veľmi vzdelaní, fundovaní ľudia prichádzajú v diskusii s konšpiračnými teóriami o tom, kto vládne tomuto svetu ako sa všetko deje z vôle niekoho. Možno by ma to šokovať ani nemuselo, pretože aj v minulosti veľká časť ľudskej populácie prevzala vieru, že niekto (v tom prípade to bol boh) riadi naše osudy a určuje náš život. To, že zjavne v takom prípade stráca človek zmysel vlastnej existencie, týmto ľuďom nevadilo, pretože im to pomáhalo vysvetliť všetko to, čo sa im stalo negatívne ako dôsledok vyššej moci, kým pozitívne výsledky mohli považovať za dôsledky vlastných schopností. Ten súčasný konšpiračný svet sa v tomto smere veľmi nelíši od viery v božiu ruku...

Kedysi som to považoval za prejav nezrelosti ľudí a bol to skôr zdroj môjho pobavenia ako predmet starosti. Ak ma to teraz začalo trápiť viac tak možno preto, že predtým som tieto reči počúval najmä od dôchodcov, znechutených vývojom po roku 1989 a viedli sa skôr v pasívnej podobe (je to tak, nedá sa s tým nič robiť) teraz sa stále častejšie objavuje táto argumentácia aj u „aktívnych“ ročníkov a v agresívnej podobe (musíme s tým niečo robiť, zmeňme systém!). Úspech časopisov typu Zjem a vjem môžem vo svojom starnúcom rozume považovať za dôkaz rastúcej podpory pre podobné myšlienky.

V názve som si vybral Bilderberg, ako jednu z tých „tajomných“ organizácií, ktoré riadia tento svet a pre nás obyčajných mravcov sveta vytvárajú pravidlá. Vybral som si ho nie preto, že by som si myslel, že je horší alebo lepši ako slobodomurárske lóže, židovské bratstvá, sionskí mudrci alebo iné tajné spolky riadiace tento svet podľa rôznych ľudí. Jednoducho slovo Bilderberg považujem za marketingovo vhodnejšie pre moju úvahu.

Dlho som uvažoval o tom ako sa dá vyvrátiť myšlienky o existujúcej štruktúre svetovlády. Nie, že by som si nemyslel, že môžu existovať ľudia, ktorí túžia po ovládnutí sveta a určovaní procesov v spoločnosti na svetovej alebo aspoň regionálnej úrovni. Reálny výsledok takýchto snáh však považujem za veľmi obmedzený a schopnosť týchto snáh zmeniť môj reálny život je viac ako limitovaný. Riešenie, ktoré som našiel si vôbec nevyžadovalo filozofické ani ekonomické poznanie, napokon som si vystačil s niečím, čo má každý človek – zdravý sedliacky rozum.

Neviem ako vidia čitatelia tohto blogu svoje miesto v spoločnosti, či sa skôr považujú za bezcenné malicherné čiastky sveta, ktoré nemajú žiadnu moc a žiaden dosah na dianie v spoločnosti alebo sa vnímajú skôr ako reprezentanti skupiny ľudí, ktorá má schopnosť a chuť zasahovať do diania v spoločnosti a vytvárať pravidla, ale „mocní“ im do nedovolia, kladú im prekážky a v záujme svojho bohatstva im bránia realizovať svoje plány. Z hľadiska nasledujúcej úvahy je to asi jedno, pretože výsledky sú rovnaké v oboch prípadoch.

Základom mojej zjednodušenej úvahy o „svetovláde“ Bilderbergu je prenesenie situácie ovládania sveta na úroveň, ktorá je mne dôverne známa – ovládanie môjho vlastného Bilderbergovského sveta. Áno aj ja mám svet, ktorý sa snažil ovládať, ktorý sa snažím zveľadiť, urobiť ho hodnotenejším a zabezpečiť aby som o neho neprišiel pred všetkými vnútornými a vonkajšími nepriateľmi. A dokonca máme s manželkou aj svoju Bilderbergovskú inštitúciu, v ktorej sa snažíme tieto pravidlá pre náš osobný prospech vytvárať a realizovať.  Áno, sme hrdými majiteľmi rodinného domu! Je náš a len náš a robíme si tam pravidlá presne tak náš majetok nám nikto nezobral a aby bol stále hodnotnejší... a darí sa nám to!!!!

„Ja už mám toho dosť, ja už nevládzem!“ kričí žena s kuchyne, kúpeľne alebo inej miestnosti, „zase sú tu“. Mravce! Áno väčšina ľudí pozná problém mravcov v domácnosti, nedokážete sa toho zbaviť, môžete kupovať chemikálie, ničiť, renovovať zariadenie, pravdepodobnosť, že prídu je vysoká. A teraz mám otázku pre tých, ktorí sa vyššie označili za nie nevýznamné bezcenné tvory v súčasnej spoločnosti. Myslíte si, že v mojom Bilderbergu si mravec uvedomuje, že mi narúša môj poriadok a moju moc nad mojím svetom? Myslíte si, že jeho život je zásadne určený mojimi rozhodnutiami a mojím vykonávaním moci? Myslíte si, že ak by sme s manželkou rozpustili Bilderberg a prestali sa o náš svet starať mravec by prestav byť mravcom a stal sa slobodným rozumný tvorcom hodnôt, ktorý by si uvedomoval, čo je pre dom najlepšie? Ja mám s touto predstavou veľký problém. Ovládnuť život mravcov, chrobákov, múch, komárov či pavúkov je asi rovnako možné ako vyhrať majstrovstvá sveta vo futbale s andorrským tímom.

„Ja už mám toho dosť, ja už nevládzem!“ opäť sa ozve manželka, keď dvíha svetrík hodený doprostred chodby. Áno v našom Bilderbergu žijú aj inteligentné tvory, ktoré sa nepovažujú za mravce a majú oveľa väčšiu inteligenciu a práva ako mravce a iný hmyz. Ako každý rodič sme im veľmi prísne už aspoň 1000 krát povedali aby netrieskali dverami, odkladali si hračky, nebehali po izbe v topánkach, obliekli si ponožky ..... (každí rodič môže doplniť svoje best of). A výsledok? Výsledok podľa konšpiračných teórií je jasné, ľudia poslúchajú to, čo Bilderberg prikáže, robia a správajú sa presne podľa toho, čo BIlderberg žiada a tým zvyšujú bohatstvo šéfou Bilderbergu.

Tu si musím povzdychnúť, prečo moje deti nepochopili podstatu Bilderbergu? Navyše v ich prípade je tá hodnota, ktorú sa snažím uchovať (aby sa nič nepokazilo) a rozvinúť (aby mal dom hodnotu) hodnotou určenou pre nich! A napriek tomu mám pocit, že moje „pravidlá“ sa úplne míňajú účinkom. Aj Vám sa zdá, že ak niečo nefunguje v tak malom počte ako je štvorčlenná rodina žijúca v rodinnom dome, je veľmi malé pravdepodobné, že by to fungovalo v spoločnosti, ktorú reprezentujú milióny ľudí s miliónmi predstáv, názorov, postojov a záujmov?

A vôbec prečo vlastne mám tie BIlderbergovské pravidlá a prečo ich určujem ja? Nuž odpoveď na prvú časť je jasná, mojim cieľom je zveľadiť hodnotu domu a zabezpečiť príjemné bývanie pre moju rodinu. Na druhú časť otázky je odpoveď zložitejšia. Nemusel by som tvoriť pravidlá ja, kľudne nechám vytvoriť pravidlá aj deti, ale verím, že časť tých pravidiel bude veľmi podobná a v konečnom dôsledku budú riešiť podobne veľmi podobné otázky  a problémy ako riešia moje pravidlá.

Ale vráťme sa k tomu Bilderbergu, ktorý na rozdiel od mojej domácnosti funguje perfektne. Čo mi prinieslo uvažovanie „zdravým sedliackym rozumom“ nad snahou Bilderbergu ovládať svet? Niekoľko poznatkov:

  1. Nezávidím Bilderbergu a jeho členom ich snahu ovládať a riadiť svet. S manželkou máme k dispozícii svet 100 m2 a máme veľké problémy tento svet udržať vo funkčnom stave, takže snaha udržať svet vo funkčnom stave vyžaduje skutočne celú osobnosť a vôbec som si nie istý, či by som s týmto pocitom dokázal šťastne žiť.
  2. Väčšina bojovníkov proti svetovláde klame a zavádza. Im nevadia pravidlá, ktoré sú nimi identifikovanými „svetovými vládcami“ určované, im vadí to, že oni sa na nich nepodieľajú. Drvivá väčšina kritikou „svetovlád“ totiž nehovorí o tom, ako by mal vyzerať svet, ktorý vznikne po zrušení svetovlády.
  3. Pozorne čítajte, ako človeka vnímajú kritici „svetovlád“. V momente keď začnú ONI hovoriť o tom, kto je dobrý a kto je zlý (nech je to rasa, národná príslušnosť, vyznanie, triedna príslušnosť alebo iné kritérium) považujú tých čo budú žiť v nimi vytvorenom Bilderbergu za  mravcov nie za ich deti. Väčšina „dobrých“ rodičov neuvažuje nad deťmi či sú múdre, hlúpe, dobré, poslušné a nevyháňa ich podľa toho z domu, pri mravcoch tieto prekážky nemáme. Možno si myslíte, že teraz ste tie dobré mravce, ktoré napríklad vyčistia špinu zo zeme, ale zajtra môžete byť aj vy zlé mravce a bude na vás použitý chemický prípravok.
  4. Ak by aj existovala nejaká tajná „svetovláda“, to, že ju zrušíme a zničíme, nebude mať na mravcov ani deti dlhodobo žiaden pozitívny vplyv. Pozitívny vplyv to môže mať až vtedy, ak mravci alebo deti dokážu vytvoriť a realizovať lepšie kritérií ako tá súčasná „zlá svetovláda“. Zatiaľ som nevidel žiadnu reálnu a relevantnú predstavu o tom, čo by malo nahradiť súčasnú „svetovládu“ okrem výziev na morálne správanie obyvateľstva. 

 

Nikdy som nebol priaznivcom konšpirácií a konšpiračných teórií. Nie preto, že by som naivne myslel, že ľudia majú prístup k všetkým informáciám a že štáty, politici, ekonómovia či mocní toho sveta nevyužívajú dezinformácie pre upevnenie svojej moci. Dôvod výhrad voči konšpiráciám bol, že v drvivej väčšine ich cieľom nie je informovanie a odhalenie súvislosti, ale presun moci od jednej skupiny k inej skupine. Odpoveď na otázku V KOHO prospech treba hľadať nielen pri konšpiráciách a predmetoch konšpirácií, ale aj pri tvorbe a šírení konšpiračných teórií. Ak sa mi aspoň u pár ľudí podarilo na to upozorniť, čas strávený písaním tohto blogu nebol stratený. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?