O čom by mohla byť predvolebná kampaň?

Autor: Rastislav Strhan | 29.10.2015 o 8:00 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  315x

Opäť vo vlaku, opäť hodinový blog a opäť čas okolo 8:28 deň a obsah sa mení.... námet vzniká s rastúcim počtom politikov, ktorí visia ....;o)

Do volieb máme pol roka a tak je najvyšší čas začať predvolebný boj. Otázka. Ktorá sa automaticky tlačí do hlavy je, na čo sa bude zameriavať diskusia v predvolebnom boji. Strany majú asi svoju predstavu a podľa prvých vyjadrení sa zdá byť aj zrejmé na čo sa strany budú zameriavať. Bohužiaľ mňa ako voliča stále sa označujúceho ako ľavicový to, čo vidím neteší. So zatiaľ videného na plagátoch, čítaného v novinách či počutého v médiach mi vychádza ako jednoznačný výsledok. Že bude skôr náhodou ako reálnou možnosťou, že Fico a Smer nebudú vládnuť tejto krajine ďalšie štyri roky, či už sami alebo s niekým. Vedenie boja súčasnou opozíciou mi pripadá úplne neschopné a pravdu povediac niekedy mám dojem, že Fico sa stáva menším zlom. Ale nechcem len kritizovať, ale chcem navrhnúť aj riešenie a o to mi pôjde.

Na úvod musím stručne vyjadriť, prečo ako ľavicový volič nemám rád Ficove vládnutie. Neraz som dostal takú otázku a sformuloval som jednoduchú odpoveď. Cieľom politika je získať moc a použiť ju na to aby robil pre spoločnosť veci dobré a to aj v prípade ak nie sú pekné! Fico je najschopnejší v súčasnej generácii politikov v kroku získať moc, ale BOHUŽIAĽ robí iba veci PEKNÉ! Ale to je na širšie takže prosím o tomto nediskutovať!!!!

Vráťme sa k voľbám v roku 2016. Podľa toho ako vnímam súčasnú diskusiu vidím dve ťažiskové témy, ktoré budú dominovať diskusii. Prvou témou, ktorú sa bude snažiť rozvinúť najmä SMER sú utečenci a riešenie problémov utečencov, druhou témou vnášanou opozíciou bude korupcia, právny štát a rozkrádanie politických špičiek. Treťou témou, ktorú podľa mňa použije vládny SMER v prípade vyprchania utečeneckej krízy je naše predsedníctvo Európskej Únie. Ani jedna téma nie je dostatočná na to, aby oslabila postavenie SMERu a pokúsim sa stručne vyjadriť prečo.

Korupcia, rozkrádanie, právny štát sú otázky, ktoré rezonujú Slovenskom a dotýkajú sa takmer každého občana. „Každý občan“ (určite nie každý, ale významná väčšina) sa rozhorčuje nad korupciou v najvyšších kruhoch a nad prehnitosťou systému, ale každý keď od doktora potrebuje nadštandardné služby využije známosť alebo úplatok. Podvedome chápeme, že tento systém môže zmeniť iba niekto s bohatými politickými skúsenosťami (musí vedieť ako to chodí), ale bez poškvrny .... a takého človeka na Slovensku nenájdete. Slováci sú konzervatívni voliči a vykrikovanie nejakých „nových tvárí“, že oni budú nekorupční a poctiví a spravodliví berú s veľkou rezervou podobne ako ich „projekty“.   Stačí si spomenúť na kritizovanú kampaň pána prezidenta, ktorému trvalo rok a pol kým dokázal vytvoriť hodnoverný imidž človeka mimo establishmentu , ale s politickými skúsenosťami. A to išlo o funkciu, ktorá nemá na rozdiel od volieb dosah na výkonnú zložku moci. Debata o korupcii na Slovensku nie je o tom či a ako sa rozkráda, ale o tom KTO rozkráda a nevidím nikoho, kto by bol schopný vytvoriť, predložiť a odkomunikovať hodnoverne nejakú stratégiu odstraňovania korupcie. Matovič a Lipšic to nie je a Procházkovi  veľmi úspešne vypustil rybník Matovič.

Utečenecká kríza je témou pre SMER a cez ňu cesta k úspechu nevedie. Utečenecká kríza vo Ficovom podaní je operatívny problém a jeho strana kontroluje operatívu. Museli by policajti (s prepáčením) postrieľať skupinu utečencov s malými deťmi, aby sa diskusia dostala do stavu, kde by ju nekontroloval SMER. Ak bude musieť SMER ustúpiť nátlaku Bruselu získa gloriolu bojovníka za národné záujmy, čo síce potopí SNS , ale SMERu hlasy naženie. Postaviť sa operatívnemu problému bez reálneho dosahu na jeho riešenie je jednoducho  samovražda.

AK vyprchajú utečenci z reality života, lebo napríklad ľudia zistia, že na Slovensku aj tak žiadni nie sú, vynesie SMER podľa mňa predsedníctvo EÚ a adaptované istoty. Stačí upozorniť ako premrhali predsedníctvo Česi, ktorí v jeho čase položili vládu a opýtať sa voličov, či chcú predsedníctvo s vládou, ktorá bude vznikať dlhé mesiace a na obrovských kompromisoch alebo chcú stabilnú a pevnú vládu, ktorá dokáže prezentovať Slovensko v najlepšom svetle a SMER má vyhrané, bohužiaľ.

Ešte existujú ďalšie témy, maďarský problém sledujú najmä v SNS a túžobne čakajú na ďalšie hlúpe kroky Jobbiku, ktoré by im priniesli hlasy, ĽSNS sleduje čiernu kroniku, aby našla niečo dobré na neprispôsobivých, niektorí prídu s nezamestnanosťou a sociálnou situáciou, ale šanca tadeto podľa mňa nevedie.

AK som povedal, že navrhnem riešenie, tak to musím urobiť aj keď sa mi kráti čas... Tým riešením je presadenie a pretláčanie diskusie o Slovensku 2050. Uvedomil som si jeden rozpor v správaní slovenských voličov. V roku 2012 sa SMER v kampani zameral na istoty a všetci to vnímali ako narážku na neisté koaličné vlády minulého obdobia. Ak však SMER získal najvýznamnejšiu podporu v skupine nižších príjmových skupín, sociálne slabších voličov muselo ísť o masochistických voličov. Istota znamená NEZMENU a teda ak som chudobný, istota znamená, že sa na mojej chudobe nič nezmení! 

Teraz sa Slovensko stalo najviac protiutečenecké v celej Európe a opäť vzniká otázka, čoho sa bojíme? Našej viery, ktorú uplatňujeme jedenkrát do týždňa v kostole, našej kultúry shoppingcentier, Farmárov? Veď k „tradičným“ hodnotám majú skutoční moslimi oveľa bližšie ako bežný slovenský občan. Skôr sa mi začína zdať, že za nevraživosťou voči migrantom je obava o stratu „istôt“ a v tomto prípade máme na mysli stratu materiálneho postavenia, „bohatstva“, ktoré sme nadobudli.

K záveru musím prejsť veľmi rýchlejšie ako som očakával. Na rozdiel od deklarovaných a prezentovaných fráz o chudobe a ťažkej sociálnej situácii sa podľa môjho názoru považujú Slováci na najmajetnejších v histórii. Ich politické rozhodovanie je založené na snahe zachovať svoje sociálne postavenie a udržať svoj štandard života. SMER robí všetko preto, aby im v nasledujúcich štyroch rokoch ich situáciu udržal a preto neexistuje žiaden dôvod SMER nevoliť.

ALE!!! Akonáhle človek získa majetok začína sa zaujímať nielen o jeho udržanie v najbližších rokoch ale aj o udržanie v dlhodobej perspektíve. Máme deti, vnúčatá a čo z toho ak my budeme mať istoty a oni budú mať chudobu? Podľa mňa sú ľudia pripravení aj na otázky ako bude vyzerať Slovensko v roku 2050? Koľko pracovných síl bude potrebovať naša ekonomika vtedy, kde ich zoženie a ako si SMER predstavuje ich získavanie? Ako zvýšiť životnú úroveň ak rozhodujúce investície do ekonomiky smerujú do robotníckych a výkonných činností? Ako riešiť rozpor medzi budovaním vzdelanostnej ekonomiky a nedostatkom nízko kvalifikovaných pracovných miest? Má byť Slovensko založené na niekoľkých veľkých fabrikách závislých od globálnych trhoch alebo chceme iný model rozvoja .... atď atď.,

Cez tieto otázky sa potom môže vrátiť aj do diskusie utečenectvo, korupcia a všetky „aktuálne“ problémy, ale v úplne inom aspekte ako je fetišizácia kvót. Ak som počúval vyjadrenia Petra Staneka, ktorý býva v SMERe používaný ako najväčší vizionár Slovenska, tak musím povedať, že postavenie SMERu v tejto diskusii by bolo veľmi slabé. Jeho opis, analýzy aj závery chápem, ale v kontexte volieb je to vyjadrená poučka .... Dobre už bolo, už bude iba horšie, ale my vám to ešte chvíľu budeme tajiť.

9.37 trošku to prešvihol, ospravedlňujem sa

P.S.: Ak toto niekto číta a použije a bude úspešný, tak miesto poradcu by som si rád vyskúšal ;o))))   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?