Voľby, gorily a .... vajcia....

Autor: Rastislav Strhan | 25.2.2012 o 1:15 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  903x

Zdá sa, že politici opäť zvíťazili. Na posledných demonštráciách proti gorilám sa zúčastnilo podľa správ médií niekoľko stoviek ľudí. Celé politické spektrum sa k tomu postavilo jednotne, veď sa nič nedeje. V podstate sa ani nič nedialo, len niekto z oficiálnych úradov zistil, že na Slovensku je politická korupcia.... Najprv sa zdalo, že množstvu ľudí toto poznanie otvorilo oči a vyvolalo nutnosť ozvať sa proti takej nehoráznej politike. A čo teraz?

Gorila dokázala to čo iba máločo- zjednotiť politické spektrum na Slovensku. Keďže v nej boli namočené viac alebo menej všetky politické subjekty na Slovensku, vrátane tých, ktoré vznikli nedávno a tých, ktoré ešte nevznikli a budú kandidovať až v budúcich voľbách, nikto nemohol z tejto kauzy urobiť svoj prípad. Navyše sa ukázalo, že za našich politikov nemáme náhradu. Nech sa „revoluční" vodcovia hnutia proti gorile snažili akokoľvek veľmi jasne ukázali, že nie sú schopní mobilizovať masy. Ich hnutie bolo a je natoľko spontánne, až je amatérske a preto môže byť veľmi ľahko zmanipulované do „demokratickej" podoby. V prvých protestoch sa zmohli na veľmi obmedzenú požiadavku vyšetrenia spisu a na odloženie volieb, čo nielen zaváňalo populizmom, ale aj politickou vypočítavosťou a snahou predať sa čo najlepšie pred voľbami. Následné požiadavky boli tiež tak úzke, že nevytvárali základ pre vznik spoločenského hnutia, ktoré by niečo chcelo zmeniť.

Jediným výsledkom hnutia proti gorile je úplná demoralizácia pravicových strán a veľmi pravdepodobná prvá nekoaličná vláda v histórii Slovenska. Frustrácia pravicového voliča musí byť momentálne skutočne veľká. Myslím, že volič Smeru veľmi dobre viem, že Smer má korupčné pozadie, ale ako klasický paternalista si dokáže odpoveďou „na Slovensku je to tak", odôvodniť tieto prehrešky.

Pravicový volič naivne predpokladal, že na Slovensku by to tak nemuselo byť a opakovane volil strany, bez toho aby požadoval ich pevnú ideologickú základňu a uplatňovanie demokratických princípov vo vnútornom rozhodovaní. Ak vo všetkých stranách (možno s miernou výnimkou KDH) vládne mocenský princíp a je jedno, či je budovaný ako systém utláčania v Smere alebo systém autocenzúry v SDKÚ. Je len otázkou času, kedy sa politici zapletú do nekalých praktík. V stranách im nič nehrozí a voliči im to môžu spočítať iba v obmedzenom rozsahu neexistujúcej konkurencie. A tak posúvajú hranice ďalej a ďalej....

A tak z odhalenia a hnevu prešli pravicoví voliči do apatie. Smerácky lídri sa ticho môžu pripravovať na vládu jednej strany a pravicoví lídri môžu pripravovať vysvetlenia, ako nedokázali predať svoju rozumnú politiku. Televízia  Radio Turkie

A keď hovorím o lídroch, tak aby som nezabudol na vajcia.... Mal som ich kúpiť a nemenovanom zahraničnom reťazci ich nemali. Čítal som, že je problém z dovozom lacných poľských vajec, ktoré nespĺňali nové požiadavky EÚ a myslel som si, že práve to a záujem o slovenské vajcia v zahraničí spôsobili nedostatok vajec na domácom trhu. A potom som sa dozvedel, že v rámci Gorily zahádzali sídlo SDKÚ vajcami. A práve v tom svitá nádej pre pravicového voliča! Pravicové strany musia presvedčiť podnikateľov a ich sliepky, aby niesli viac vajec, tie potom budú protestujúci občanai vykupovať a budú nimi zahadzovať sídla politických strán. Rastúci odbyt vajec zvýši ekonomickú výkonnosť krajiny a súčasne vyvolaný nedostatok vajec v obchodnej sieti nahnevá aj tradičných voličov smeru.

Plán je to skvelý, len škoda, že voľby nie sú bližšie okolo Veľkej noci. Nedostatok vajec na veľkú noc by bol významný faktor pri rozhodovaní o volebných preferenciách.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?