Morálna očista krajiny..... v podaní obyčajných ľudí ... a mňa

Autor: Rastislav Strhan | 7.2.2012 o 17:49 | (upravené 8.2.2012 o 0:56) Karma článku: 8,70 | Prečítané:  1192x

Spor Obyčajných ľudí ukázal veľmi presne morálny marazmus Slovenska... o to viac ukázal morálny marazmus Slovenska, že ide o kandidátku nového politického subjektu, ktorý nie je etablovaný v politickom systéme Slovenska. A jediný problém, ktorý má, že sa opäť podarí preniesť tento problém ako problém politického marazmu Slovenska. Ale slovenská politika nie je vôbec iná ako obyčajní ľudia s malým aj veľkým o.

O Igorovi Matovičovi si myslím svoje od prvých článkov, ktoré písal vo svojom reklamnom plátku. Ale na druhej strane je pravda, že doteraz neviem, či je demagóg alebo mimozemšťan. V niektorých jeho vyjadreniach vidím veľmi nebezpečné demagogické prvky hodné diktátorských režimov. V iných vidím naivitu človeka, ktorý akoby ani nežil na rovnakom území ako ja. A to ja sa považujem za človeka, ktorý vôbec nie je verejne angažovaný.

Kauza detektor lži vnímam tiež ako demagogickú požiadavku a je pre mňa neprijateľná. Všetky výhrady, ktoré kto napísal na adresu tejto požiadavky sú pravdivé. A na základe toho rozumiem všetkým krokom, ktoré urobili ľudia z kandidátky. Motívy Matoviča môžu byť rozdielne. Mohlo to byť o prefíkaný politický ťah ako sa zbaviť silnej lobistickej skupiny okolo OKS a KDS, môže ísť o narcistický prejav demagogického politika.

Ale čo keď je Igor Matovič skutočne mimozemšťan a prišiel urobiť morálnu očistu krajiny? Klásť jednu otázku na detektore lži je demagogické, odmietnuť to je tiež demagogické. ČO by som robil v situácii Zajaca a ostatných dotknutých kandidátov. Byť na zvoliteľnom mieste zvoliteľnej kandidátky vydám v tomto prípade verejné vyhlásenie takéhoto charakteru:

„Na základe požiadavky zásadne odmietam podrobiť sa vyšetreniu na detektore lži, pretože narušuje moju integritu. Na druhej strane v záujme morálnej očisty politiky som ochotný pripustiť nasledujúce skutočnosti:

-Áno, vo svojom živote som urobil kroky, ktoré by mohli naplniť výklad definície úplatku, neurobil som tak vedome a zvýhodnenie som vedome nezneužil, ale bol som účastníkom takého konania. Napríklad som vyskúšal študenta mimo skúškového obdobia, aj keď mi to študijný poriadok zakazuje a študent mi za takéto zvýhodnenie, ktoré mu umožnilo rozložiť skúšky priniesol nepeňažný dar v podobe potravín.

- Nie, nikdy som nežiadal finančné prostriedky za zvýhodnenie osoby alebo organizácie a ak som nejakú organizáciu alebo osobu zvýhodňoval vždy to bolo na základe objektívnych alebo subjektívnych faktorov, nie na základe finančných alebo nefinančných zvýhodnení

- Áno, robil som kroky, ktoré napĺňajú body poskytovania úplatku, napríklad, keď som sestričkám nosil čokolády a kávu, aby sa starali o otca po mozgovej porážke v súlade so svojimi pracovnými povinnosťami.

- Áno, opakovane som porušoval autorský zákon a nelegálne kopíroval autorské diela z dôvodu snahy rozšíriť svoje umelecké poznanie,

-Áno opakovane som porušoval daňové predpisy, pretože som na niektoré činnosti a práce nevyžadoval účtovný doklad a tým som vytváral priestor pre neodvedenie DPH do štátneho rozpočtu, čím som umožnil realizovať trestný čin krátenia dane. Robil som tak zo zištných dôvodov a snahy vyriešiť si svoje bývanie bez toho aby som bol závislí na štáte.

- Áno porušoval som v minulosti bankové zákony, pretože som mal účet v zahraničí aj v čase, keď na to bolo potrebné mať súhlas NBS a tento som nemal. Takisto som porušoval colné predpisy pri dovoze a vývoze tovaru.

Všetky tieto kroky som robil s vedomím, že ide o porušenie zákona. Ekonomická škoda bola vo všetkých prípadoch minimálna a nepôsobila negatívne na vývoj hospodárstva, morálny dopad môjho správania je veľký. Napriek tomu si myslím, že uvedomenie si vlastných chýb v situácií, kedy sa podobné správanie dotýka drvivej väčšiny obyvateľstva je prvým krokom k morálnej očiste spoločnosti a politiky na Slovensku. Aj preto si myslím, že mám nielen politické aj morálne právo uchádzať sa o miesto v politickej reprezentácii Slovenska a verím, že  voliči to ocenia. Na základe tohto priznania považujem detektor lži za zbytočný a slúžil by iba ako nástroj pre vydieranie dotknutých a blízkych osôb."

Neviem, podpísali by ste to? A myslíte si, že tí, ktorí vystúpili z kandidátky by to mohli podpísať?

P.S.: pre vyšetrovacie orgány a gorily upozornenie ide o všeobecné formulácie, pretože nie som kandidát ;o))))))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?