Slovenským nacionalizmom za zjednotenú Európu!

Autor: Rastislav Strhan | 9.12.2011 o 23:18 | (upravené 2.2.2012 o 0:40) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  939x

V EÚ sa objavili problémy rozsahu, aký ešte Európske spoločenstvo nezažilo od svojho vzniku. Nemôže byť preto prekvapujúce, že sa opäť intenzívne začali ozývať hlasy, ktoré vinu za vzniknuté problémy priraďujú Bruselu a jeho chybám. Akosi sa zabúda, že tieto problémy spôsobili nie európski úradníci a európska únia, ale národní reprezentanti a národné vlády. Napriek tomu sa aj na Slovensku začína operovať slovenskými národnými záujmami nezávislosťou, stratou suverenity a podobnými vecami. Dovolím si pár slov hrdého národne orientovaného Slováka...

Aký význam má Slovensko vo svete? Ľudia, ktorí radi deklarujú slovenské záujmy hovoria, že máme význam vo svete. Na druhej strane často tí istí kritizujú nevzdelaný svet, že o nás nevedia nič v Amerike. Nuž význam Slovenska v svete je asi rovnaký ako význam Wisconsinu, oblasti Anhui v Číne či oblasti  južného Gyeongsangu v Južnej Kórei. Naše vedomosti o týchto regiónoch sú veľmi obmedzené, ale máme dojem, že náš vplyv a význam je oveľa väčší.

Politicky to asi sedí, pretože môžeme sa pridať na stranu Číny proti Taiwanu, Palestíny proti Izraelu, Indie proti Pakistánu a náš bod sa v celkovom skóre svetového súboja bude počítať. Ekonomicky však máme iba dve možnosti buď bude mať za sebou silnú ekonomiku a tým nemyslím ekonomiku Slovenska! Silnou ekonomikou je iba ekonomika Európy s jednotnou menou. V opačnom prípade som presvedčený o tom, že budeme iba hračkami v rukách svetových mocností národných a firemných a budeme závisieť od ich momentálnej vôle nechať nás žiť alebo na nás zarobiť...

Je veľa zhnitých vecí v Európskej únii a preto je dobré ak sa o nich začne debatovať. Je na škodu, že Francúzi opäť dokázali pretočiť veci a jedna z najstupídnejších vecí v EÚ nazvaná spoločná poľnohospodárska politika je opäť raz mimo rečí. Na druhej strane vlna odporu sa zdvihla aj proti snahe o fiskálnu úniu, teda proti snahe zabrániť členským krajinám neefektívne vynakladať prostriedky, ktoré sú v jednotnej mene krytím majetku nás všetkých.

Osobne nemám problém ani s fiskálnou úniou. Ani s tým, že právomoci sa presunú do Bruselu, kde budú rozhodovať úradníci, ktorých nikto nevolil. Nevnímam situáciu odlišnú ako je situácia na Slovensku. Ani tu ministerských úradníkov nikto nevolil a minister ich nemôže ani vymeniť, pretože by išlo o čistky. Milujem seriál Jiste pane ministře a podľa mňa veľmi dobre opisuje rozhodovacie procesy na mnohých ministerských pracoviskách.

Súhlasím s výhradou, že bruselskí úradníci nenesú politickú zodpovednosť za svoje rozhodnutia podobne ako nesú politici na národnej úrovni. Nebola však práve politická zodpovednosť politikov základom vzniku rozšafného hospodárenia v snahe zapáčiť sa voličom pre voľbami? Nesiahajú štáty práve v krízových situáciách po tzv. úradníckych vládach alebo vládach odborníkov, pretože potrebujú presadzovať síce nepopulárne, ale rozumné rozhodnutia? Nie je medzi kritikmi „nedostatočnej demokratickej kontroly" úradníkov v Bruseli veľa politikov, ktorí vytrvalo napádajú občianske aktivity a všetky náznaky priamej demokracie?

Nezastávam sa bruselskej byrokracie! Je to obrovský moloch, ktorý často vytvára iba zdanie práce a ktorého financovanie je obrovskou záťažou. Časť molochu však vzniklo v dôsledku tlakov členských krajín nie snahy samotnej administratívy. To, že komisia nie je koncipovaná na základe výsledkov európskych volieb, ale ako výsledok nominácie národných štátov, je prejavom tlakov národných štátov. Keďže v každej krajine vládne iná reprezentácia vzniká opäť moloch rôznych politických zámerov a postupov, ktorých jediným spojivom je úradovanie. Často ani sami komisári nevedie, či vlastne reprezentujú národné záujmy na Európskej úrovni, európske záujmy na národnej úrovni alebo vlastné predstavy o fungovaní únie.

Nemám problémy ani s daňovou harmonizáciou. V Kanade som si všimol, že na účtenkách sú dva druhy daní. Ako my vysvetlili časť je federálna daň a časť je ontarijska miestna daň. Viem si predstaviť, že EÚ by bola financovaná napríklad európskou daňou z pridanej hodnoty vo výške pár percent. Podobne by mohla časť spotrebných daní ísť do Bruselu napríklad na podporu rozvojových aktivít. Podobné by mohli existovať európske, národné a regionálne úrovne aj pri daní z príjmu fyzických a právnických osôb Keby občania videli, že financujú priamo EU nielen národný štát, ktorý potom neznámo ako (pre občana) a neznámo koľko a neznámo čo posiela do Bruselu, možno by sa ich záujem o veci európske zvýšil a účasť na rozhodovaní EÚ tiež.

Nie som politik a aj keď ma politika zaujíma, neláka ma ako práca. Som iba občan a volič. Diskusia o strate suverenity a zvrchovanosti od ľudí, ktorých celá politická suverenita je daná realizovaním jedného volebného aktu každé štyri roky, je podľa mňa smiešna. A rovnaká argumentácia od politických reprezentantov, ktorí politickú vôľu občana obmedzujú na jeden akty za štyri roky je demagogická a klamlivá. Nemyslím si, že presunom kompetencií zo Slovenska na Brusel sa pre mňa ako pre súčasť politického systému niečo zmení. Žiadna strana, ktorú som volil nereprezentovala viac ako 40% mojich názorov, zámerov a predstáv o fungovaní Slovenského hospodárstva. Na môj názor sa ma politici pýtali iba formálne a to oveľa menej ako som mal záujem ja! V mnohých veciach mám vyhranený názor a možnosť presadiť ho mám rovnakú v Bruseli ako v Bratislave.

USA dospeli po 60 rokoch existencie k formálnemu rozpadu a následnej občianskej vojne. Ukázalo sa, že kočkopes, ktorý ešte stále v Amerike existoval, sa nedá efektívne riadiť. Ešte ďalších 50 rokov trvalo, kým vznikol Federálny rezervný systém, ktorý dokázal stabilizovať menovú politiku v celej USA. Z tohto pohľadu sú výsledky Európskej Únie, ktorá vznikala v situácií starých animozít a predsudkov, udivujúce a šokujúce. Európa má problémy, pretože tiež vytvorila mačkopsa a teraz rozhoduje čo chce. Bude to úlisná svorka mačiek, z ktorých každá sa bude snažiť uchmatnúť si najviac z koristi? Alebo to bude funkčná psia svorka s presnou hierarchiou a postavením každého jedného člena svorky? Ospravedlňujem sa mačkám, nič proti ním nemám a použil som ich skôr v negatívnom význame. Ja by som pravdu povediac radšej volil psiu svorku a to aj za cenu, že by som nebol vodcov tej svorky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?