O mladej generácii a troch grošoch.

Autor: Rastislav Strhan | 10.6.2011 o 4:33 | Karma článku: 8,67 | Prečítané:  1900x

Pomaly sa objavujú náznaky a kritika mladej generácie, ktorá nie je tak mladá. Sociálne služby sa stávajú veľkým biznisom a pre celú spoločnosť veľkou záťažou. Starostlivosť o starých ľudí sa dostáva do rúk štátu a ten prestáva mať schopnosť ju financovať. Je pochopiteľné, že v tejto situácii sa objavujú hlasy aj politické, ktoré volajú po najlacnejšom riešení. Najlacnejším riešením je, že starostlivosť o starých ľudí by sa mal riešiť v rámci rodiny. Je pravda, že v tomto prípade ide skutočne o najlacnejšie riešenie. Žiaľ neochota, resp. neschopnosť prevziať túto starostlivosť do rúk rodiny sa niekedy vydáva za nedostatok lásky a citu voči staršej generácii. Dokonca niekde bola v tejto súvislosti spomenutá aj rozprávka o troch grošoch a súčasná mladá (rozumej dospelá) generácia podľa tohto názoru zabudla na lásku a cit (groš), ktorý dostala od svojich rodičov a nechce im ho vrátiť.

Kritiku neochoty postarať sa o nastupujúcu generácie starých občanov som zaregistroval v komentároch v čase, keď sa objavili škandály ohľadom podmienok v sociálnych zariadeniach pre starých občanov. Viaceré argumenty pre a proti som počul aj  od kolegov, ktorí sa starajú o svojich rodičov a do zariadenia by ich nikdy nedali a nechápu ako to niekto môže urobiť.

Netvrdím, že by som to dokázal, neviem čo by som robil v takejto situácii v stave, keď mám dosť starostí o svoju vlastnú rodinu a malé deti. Ale začal som uvažovať a prišiel som k zaujímavému záveru. Ten by bol možno hodný aj veľkého sociologického výskumu. Nebudem argumentovať demografickým vývojom, v dôsledku ktorého je tých detí, ktoré by sa boli schopní postarať o svojich rodičov menej ako pred 20-30 rokmi, ani vývojom priemerného veku, v dôsledku čoho sa výrazne predlžuje doba dôchodkového veku a doba nutnej starostlivosti o starých obyvateľov. Zameriam sa na jednoduchý fakt.

Postupne sa do dôchodkového veku dostáva generácia, ktorá vychovávala svoje deti v 50-70 teda v rokoch oslobodenia ženy od úlohy matky a budovania socializmu. To bolo obdobie, kedy vznikali denné jasle, kedy podstatná časť detí chodila už do jasiel a až na výnimky do škôlky, školské družiny boli takmer samozrejmosťou a predstava, že štát odbremení vo výchove detí rodičov z veľkej časti bola veľmi silná. A tak vo mne skrsla kacírska až provokatívna myšlienka. Nie je menšia ochota starať sa o starých a nevládnych občanov spôsobená aj tým, že riešenie štátom považujú za normálne. Nebol ten groš, ktorý aj moja generácia dostala grošom z jasiel, škôlky a školskej družiny?

A vôbec existuje nejaká možnosť merať tieto pohyby v spoločnosti. Ako to, že mladá generácia je stále horšia? A prečo napriek tomu spoločnosť ešte neskolaboval? A ktorá generácia ju privedie ku kolabsu?

P.S.: Tento text som napísal už dávnejšie, ale až teraz som sa rozhodol blog skutočne aj realizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?